Technologie CLT

Jedinečné domy z masivních dřevěných panelů (CLT) od Domesi, domy s nezaměnitelnou atmosférou a dřevěnou duší i tělem

Názor architekta:

„Novou technologii CLT považuji za významný vývojový stupeň staveb s použitím dřeva. Myslím si, že tato technologie předznamenává v oboru dřevostaveb podobnou revoluční změnu, jako kdysi přinesl pohledový beton v architektuře. CLT je v podstatě vlastně jakýsi přepis pohledového betonu do dřeva, ale s nesrovnatelně nižší ekologickou stopou a hřejivou atmosférou." Pavel Horák

 

Základní výhody:

  • Jednodušší skladba obvodového pláště
  • Statické vlastnosti vhodné pro odvážné konstrukce i pro větší projekty
  • Nezaměnitelná atmosféra interiérů při použití pohledových prvků
  • Neskutečně rychlá montáž nosné kostry

 

Naše domy stavíme z materiálu, který pochází od největšího českého výrobce velkoplošných vícevrstvých desek v Evropě AGROP NOVA, a.swww.novatop-system.cz
 

 

 

Před několika lety jsme se rozhodli, že kromě naší tradiční a osvědčené difuzně otevřené sloupkové konstrukce začneme vyvíjet paralelně i tuto druhou konstrukční linii. Každá z těchto cest má své výhody, vhodné použití u konkrétních zakázek a své investory. Jako architekti Vám vždy dokážeme poradit, jakým směrem se vydat. Prvním projektem z masivních panelů byl dům Futura Freestyle, který kromě zcela nového konceptu interiéru přišel jako první právě s revoluční technologií CLT. První postavený dům je pak naše vlastní stavba v Pulečném, kterou můžeme považovat za jakýsi prototyp, a kterou si můžete nyní pronajmout pro „testovací jízdu“. Až poté následovaly další stavby pro konkrétní klienty. Toto jen dokládá náš odpovědný přístup při zavádění této nové technologie.

Nyní máme na svém kontě již množství realizací a dovolíme si říci i zkušeností, které nám dávají základ pro další zajímavé a náročné projekty. Technologie CLT nám umožňuje pracovat se zcela novými konstrukčními principy a utvářet naprosto odlišné vnitřní prostředí a to hlavně díky použití pohledových panelů.

Díky masivním dřevěným panelům se také daří zlepšit jeden z nešvarů dřevostaveb - přílišnou složitost detailů a skladeb. V případě, že se použijí v interiéru pohledové panely a zvenčí kontaktní zateplovací systém, si pak vystačíme s pouhými třemi základními funkčními vrstvami (CLT panel, tepelná izolace, omítka). Dům je tak zabalen do jakési peřiny z tepelné izolace, kterou může tvořit celá řada tepelněizolačních materiálů bez „tepelných mostů“.

 
Dům stejně jako jeho nosná konstrukce se nejdříve celá vymodeluje ve 3D v počítači 
a následně se přenese do CNC centra, které dle jasného a přesného zadání „vykrojí“ a opracuje jednotlivé elementy připravené k okamžité montáži na stavbě.
 
CLT oslovuje především ty, kteří mají rádi velký podíl masivního dřeva ve stavbě i v interiéru, ale zároveň nechtějí rezignovat na moderní ztvárnění 
a hi-tech technologii. CLT je tedy jedinečná volba pro ty, kteří chtějí mít stavbu s minimální ekologickou stopou, ale zároveň chtějí stavbu na vrcholu technologického vývoje.
 
V neposlední řadě nám tato technologie umožňuje lépe se vypořádat s většími projekty. Není náhodou, že drtivé procento větších a vícepodlažních staveb, které vznikají ze dřeva po celém světě, je stavěno právě z masivních dřevěných panelů. S výhodou dokážeme nahradit klasický monolitický beton a konkurovat můžeme nejen technickými vlastnostmi, ale i finanční výhodností a rychlostí stavby.
 
Vysvětlení
CLT = „Cross laminated timber“, tedy křížem lepené dřevo. Skládá se minimálně ze třech (ale mnohdy i více) k sobě navzájem slepených vrstev dřeva, které staticky spolupůsobí a vytvářejí tak tuhý panel. S výhodou se takové panely používají i jako pohledová konstrukce v interiéru.
 

Bydlení v domě z CLT si u nás můžete vyzkoušet. Postavili jsme Domesi Concept House, což je místo, kde můžete strávit jednu noc, víkend, nebo rovnou celý týden. Neradi používáme přehnané argumenty. Mnohem raději Vás necháme si naší architekturu, design a technologii zažít na vlastní kůži a sami se rozhodnout. Takové rozhodnutí je cenné jak pro nás, tak samozřejmě i pro Vás.

 
Rezervujte si Vaší zkušební jízdu ve dřevostavbě z CLT na: