Nové Jirny

Navrhovaný dům leží v obci Nové Jirny. Pozemek je na rovině, má tvar úzkého lichoběžníku délky 50m a šířek 10m a 16m. V bezprostředním okolí, v místě bývalých zahrad, je rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů a zahradních staveb.

V současnosti jsou na parcele dva zahradní domky a roztroušeně rozmístěné vzrostlé ovocné stromy. Vstup a příjezd na pozemek je z jeho jižní části orientované do ulice. Ze západní, severní a východní strany jsou sousední pozemky se stavbami samostatných rodinných domků a chat. Dům umisťujeme ve střední části zahrady tak, aby měl dostatečný odstup od stávajících staveb na sousedních pozemcích. Z pozemku se otevírá širší výhled jižním a severním směrem. Před objektem jsou navržena dvě parkovací stání a zahradní sklad, který stavbu částečně kryje pohledům od ulice. Vstup do domu je z jeho jižní fasády orientovaný ke vstupu na pozemek.

Navrhovaná stavba je dvoupodlažní s pultovou střechou ve sklonu 10°, orientovanou k východu. Hmota objektu je kompaktní a mírně podlouhlá - vychází z tvaru úzkého pozemku. Dům je v podélném směru otevřen v dispozici přízemí - navrhujeme na severní i jižní fasádě prosklené plochy od podlahy do výšky 2,1m. V přízemním podlaží se nachází obytná místnost, kuchyně, jídelna, do budoucna oddělitelný prostor na spaní, hygienické zázemí domu a technická místnost. V druhém podlaží je ložnice se šatnou, dva dětské pokoje a hlavní koupelna domu.

Koncept provozního vnitřního uspořádání se projevuje i ve fasádě domu. Dvě štítové fasády s dřevěným obkladem mají protažené ostění a přetaženou střechu, tím vytváříme jakýsi límec pro zvýšení intimity uvnitř objektu a dům takřka ,,nasává zahradu“. Východní a západní fasáda je navržená s omítkou a okny v podélném členění. Na těchto bočních fasádách prochází v místě rohových oken dřevěný obklad štítů domu, tímto se vytváří charakteristický obrys stavby ve tvaru písmene S.

Název: RD Domesi – Nové Jirny
Autor: Prodesi – Václav Zahradníček
Spolupráce: Radim Oblouk
Projektant: Jakub Smeykal

Investor: soukromá osoba
Dodavatel: Domesi, s. r. o.
Užitná plocha: 113,3m2
Fotografie: Lina Németh


 

Fotografie

Vizualizace

Skici

Půdorysy