Kováry II

Svah s nádherným výhledem v obci Kováry již jednu dřevostavbu DOMESI hostí. Pozemek, na kterém vyroste jeho mladší sourozenec, se nachází o kousek výš, je shora obklopen listnatým lesem a otevírá se do údolí. Navržený dům urbanisticky reaguje na svého předchůdce: má jednoduchou vertikální hmotu kvádru, jehož horní plocha kopíruje sklon terénu. Zastřešen je atypickou stanovou střechou s vrcholem v komínu.

Půdorys tvoří dva čtverce, v rámci vstupního podlaží výškově odskočené. Obytné podlaží je řešeno s ohledem na otevřený přístup do okolního terénu - na kuchyň s jídelnou zde navazuje krytá terasa s venkovním vařením. Obývací pokoj pak ústí velikým oknem do údolí. Horní patro s ložnicemi je členěno na pokoje pro děti a šatnou oddělenou ložnici rodičů.
 
Garáž je součástí domu. K objektu dále náleží dílna s navazujícím sklepem a přetažení střechy tvořící místo pro ustájení koní, případně pro psí kotec. Princip vertikality podporuje svislý obklad z modřínových prken bez povrchové úpravy. V kombinaci s dřevěnými rámy a výraznými kryty venkovních žaluzií odpovídá estetice moderní dřevostavby, která s časem viditelně stárne, získává mimikry, ale uchovává si svou fyzickou kvalitu.
 
Název: RD Domesi – Kováry II
Autor: Prodesi - Pavel Horák
Spolupráce: Jakub Loučka
Realizace: 2010 
Investor: soukr. osoba
Dodavatel: Domesi, s. r. o.
Užitná plocha: 114m2 

Vizualizace

Skici

Půdorysy