Jezvé

Stavební pozemek se nachází v CHKO České středohoří, což do značné míry ovlivnilo výslednou podobu objektu. Místní regulativy se promítly mj. do tvaru střechy, barvy fasády i velikosti okenních otvorů. Koncept návrhu je inspirován okolní roubenou zástavbou, na kterou v mnoha detailech reaguje. Naší snahou bylo vytvořit stavbu, jež by svým měřítkem vycházela z okolní zástavby a která by současně harmonicky zapadla do zdejší přírody.

Cílem nebylo udělat kopii roubené stavby, ale vycházet z jejích principů a dodržet pro ni typické proporční vztahy. To vše za použití moderních technologií. Aby stavba působila ve zdejším prostředí maximálně přirozeně, byly zvoleny přírodní konstrukční materiály. Fasády tvoří olejované modřínové palubky, které si díky citlivé úpravě zachovávají svůj přirozený vzhled. Na střeše je použita skládaná černošedá krytina evokující barvou původní šindelové krytiny, okna a další výplně otvorů v obvodovém plášti jsou dřevěná. Jako odkaz na tradiční podezdívky roubených staveb je pak obklad venkovního skladu zhotovený z bílých cembonitových desek.
 
Objekt je dvoupodlažní obdélníkového půdorysu, zastřešený sedlovou střechou o sklonu 45°. Do 1. podlaží se vstupuje přes zádveří, které ústí do komunikační chodby. Odtud je přístup do pracovny, koupelny, kuchyně a obývacího pokoje s jídelnou. Jídelna je propojena s kuchyní posuvnými dveřmi, což umožňuje v případě potřeby, kuchyň zcela uzavřít. Z obývacího pokoje se vstupuje na terasu, jež je implementována do vnitřní dispozice domu. Může tak být v letních měsících volně propojena s obývacím pokojem a působit jako jeden prostor.
Ve 2. nadzemním podlaží se nacházejí dva dětské pokoje, technická místnost, koupelna, WC a ložnice rodičů se šatnou, přes kterou je výstup na terasu s krásným výhledem.
 
Název: RD Domesi – Jezvé
Autor: Prodesi - Pavel Horák
Spolupráce: Lukáš Pejsar
Realizace: 2010 
Investor: soukr. osoba
Dodavatel: Domesi, s. r. o.
Užitná plocha: 165,5m2 

Vizualizace

Skici

Půdorysy