Černošice

24. 6. 2015

Pozemek se vzrostlou zelení se nachází ve starší, klidné obytné čtvrti Černošic. Rodinný dům pro čtyř až pětičlennou rodinu vytváří moderní prostředí pro bydlení, svou orientací a usazením v severozápadní části zahrady však respektuje a nenarušuje charakter okolní zástavby.

Zachování intimity interiéru a respekt k soukromí sousedů uzavírá dům ze tří stran. Naopak svou jihovýchodní stranu dům otevírá do zahrady všemi svými obytnými místnostmi. Dům je součástí zahrady a ta volně přechází přes venkovní obytný prostor pod vykonzolovaným patrem do domu.

Dispozice vznikala jako příběh, který se utvářel na základě každodenního života stavebníka. Do domu se od ulice vstupuje po kryté „lávce“, na kterou dohlíží okno z kuchyně. Soukromí zahrady je chráněno zastřešeným stáním pro dvě auta a navazujícím dřevěným skládkem.

Zádveří plynule přechází do obytného prostoru přes halu, kterou je z obou stran možné oddělit posuvnými dveřmi a přidělit jí a navazujícímu schodišti do patra buď funkci obytnou, nebo spojovací. V přízemí je vedle velkého obytného prostoru s jídelnou, kuchyní a spíží i pokoj pro hosta, využívaný též jako pracovna.

Pokoje v patře jsou racionálně uspořádány podél jihovýchodní fasády domu

a nabízí výhled do klientovy zahrady, tím zajišťují svým obyvatelům intimitu. Dispozice pokojů je vytvořena tak, aby v budoucnu mohly vzniknout tři dětské pokoje.

Autor: Ing. arch. Pavel Horák
Spolupráce: Ing. arch. Klára Vratislavová
Projektant: Ing. Jakub Smeykal

Dokončení: přelom let 2013/2014

Fotografie

Půdorysy